Historia

Inicjatywa Moje Kochłowice powstała w 2012 roku. Działania podejmowane w ramach inicjatywy od początku dotyczyły tylko tego, co miało związek z Kochłowicami. Z czasem okazało się, że główną przestrzenią, której używaliśmy do komunikacji z mieszkańcami był fanpejdż na Facebook’u. Zresztą tak zostało do dziś.

W 2014 wraz z kilkoma osobami założyliśmy Stowarzyszenie zwykłe Moje Kochłowice, dzięki któremu działalność inicjatywy nabrała mocy prawnej i dała nam dodatkowe możliwości. Przez kilka lat skupialiśmy na budowaniu świadomości mieszkańców Kochłowic poprzez Facebooka, a dodatkowo realizowaliśmy inne projekty, takie jak zgłaszanie projektów budżetu obywatelskiego, interwencje ws. problemów do Urzędu Miasta, udział w konsultacjach społecznych, czy projekty szkoleniowe.

Do 2018 roku niestety nasz zespół się wykruszył. Część z nas wyprowadziła się z Kochłowic, a część skupiła się na prywatnych sprawach. W maju 2018 zdecydowaliśmy, że pozwolimy Stowarzyszeniu się rozwiązać – co było skutkiem zmiany przepisów o stowarzyszeniach.

Obecnie Inicjatywa Moje Kochłowice jest nieformalną działalnością społeczną prowadzoną przez dwie osoby: Adama Łatachę i Artura Łukojko.

 

Kim jesteśmy?

 

Adam Łatacha (AdŁ)

Urodziłem się w Rudzie Śląskiej i wychowałem w Kochłowicach. Tu chodziłem do przedszkola, szkoły podstawowej i średniej. Mój ojciec przyjechał na Śląsk z Małopolski do pracy – jak wiele osób w tym czasie. Moja mama była rodowitą kochłowiczanką. Jej rodzice byli nauczycielami. Mój dziadek, Alojzy Hakuba pochodził ze Strzybnicy, był krewnym słynnego „króla piwa” z Bytomia – Ignacego Hakuby. W czasie wojny służył w polskiej armii, został aresztowany i umieszczony w obozie pracy na terenie III Rzeszy. Uciekł z niego i ukrywał się w Kochłowicach. Po wojnie był współzałożycielem pierwszej szkoły w naszej dzielnicy. Później uczył chemii w renomowanym Mickiewiczu w Katowicach. Ze względu na swoje poglądy musiał przenieść się do szkoły w Ligocie. Z kolei moja babcia pochodziła z Chorzowa Batorego. W Kochłowicach wraz z dziadkiem zamieszkała tuż przed wojną. Była nauczycielką – uczyła w szkole podstawowej nr 18 przez wiele lat, aż do emerytury.

Ja sam skończyłem studia na Politechnice Śląskiej. Od tego czasu pracuję w amerykańskiej korporacji zlokalizowanej w Katowicach. Przez lata zajmowałem się projektowaniem i doskonaleniem systemów produkcyjnych. Tworzyłem i prowadziłem także liczne projekty szkoleniowe. Po 10 latach zdecydowałem się przebranżowić i podjąłem się roli tzw. Właściciela Produktu w pionie rozwoju oprogramowania. Cały czas moją zawodową pasją jest projektowanie procesu zaspokajania potrzeb i tworzenia wartości dla użytkownika – zarówno poprzez produkty, jak i usługi oraz struktury organizacyjne. Moje doświadczenia zawodowe wykorzystuje z powodzeniem prowadząc inicjatywę Moje Kochłowice.

Obecnie mieszkam wraz z żoną i dziećmi w Kochłowicach w rejonie osiedla Na Skale.

 

Artur Łukojko (ArŁ)

Artur urodził się w Chorzowie i tam mieszkał jakiś czas. Później jego rodzina przeprowadziła się do Kochłowic. Tutaj skończył podstawówkę i liceum. Skończył studia socjologii, a później zarządzania i marketingu na Politechnice Śląskiej. Karierę zawodową rozpoczął w Kochłowicach pracując jako student na stacji benzynowej. Później obsługiwał kochłowiczan jako pracownik banku. Od jakiegoś czasu pracuje w Katowicach.

Obecnie wraz z żoną i dziećmi mieszka w Kochłowicach.

 

Podziękowanie

Za zaangażowanie w działalności Stowarzyszenia w latach 2014-2018 dziękujemy następującym osobom:

  • Łukasz
  • Rafał
  • Marek
  • Michał