Kochłowice 2035

Wybory samorządowe obfite były w różnorodne obietnice i wizje tego, co ten lub inny Radny, czy Prezydent zrobi w ciągu najbliższych 5 lat. Wiele ze spraw podejmowanych w kampanii to rzeczy oczywiste, a ich realizacja już trwa albo zależy od tego, co będzie uznane za priorytet, a co odejdzie na dalszy plan. Mnie natomiast kampania wyborcza zainspirowała do przemyśleń o dalszej przyszłości Kochłowic. Puściłem wodzę fantazji i postanowiłem moje przemyślenia zapisać. Bazują one na moich kilkuletnich obserwacjach naszej dzielnicy pod kątem potrzeb i funkcji, jakie Kochłowice pełnią w obszarze metropolii. Poniżej opisałem kilkanaście możliwych i prawdopodobnych kierunków zagospodarowania różnych obszarów w Kochłowicach. Mam nadzieję, że to opracowanie będzie głosem w budowaniu długoletniej strategii dla naszej dzielnicy. Liczę na wiele komentarzy i obfitą dyskusję.

Dobre miejsce do życia

Czy chcemy tego, czy też nie, Kochłowice są świetnym miejscem do życia. A właściwie do zamieszkania. Blisko do lasu, blisko do Katowic, Gliwic i reszty miast, daleko od zgiełku przemysłu i brudnych centrów miejskich. Dlatego na mojej mapie pojawia się wiele żółtych obszarów. To są tereny, które zostaną zabudowane budynkami jednorodzinnymi i zabudową szeregową. Może się to nam nie podobać, ale tak się stanie. To naturalny kierunek rozwoju przedmieść, którym są właśnie Kochłowice. W przeciągu kilkunastu lat znikną nieużytki i pola. Pojawią się (to się dzieje cały czas) nowe domy. Pojawi się też masa samochodów. Wcale mnie to nie cieszy, ale tak się stanie. Niezwykle ważne jest, aby odpowiednio wcześnie podjąć działania, by zaradzić negatywnym skutkom. Jakie to działania? Wymieniam w punktach, żeby wszystkim, którzy mają wpływ na to, co dzieje się w Kochłowicach utkwiły one w pamięci:

  • Dobra komunikacja publiczna – żeby z dzielnic domkowych można było łatwo wyjechać/dojechać  transportem publicznym,
  • Obwodnice i łączniki do dróg głównych – żeby mieszkańcy przedmieścia nie musieli przejeżdżać przez centrum Kochłowic,
  • Przestrzenie publiczne, mini-parki, mini-centra kultury – żeby mieszkańcy osiedli mieli gdzie się spotykać i nie musieli spędzać czasu wolnego w innych rejonach miasta – takie potencjalne punkty zaznaczyłem ZIELONYMI KROPKAMI,
  • Wspieranie rozwoju wspólnot sąsiedzkich,
  • Wspieranie małej przedsiębiorczości – tzw. usług codziennych, żeby mieszkańcy nie musieli jeździć do centrów handlowych,
  • Wsparcie zagęszczenia zagospodarowania rynku – Kochłowice się rozlewają, a mogą mieć bardziej zintegrowane centrum, to pomoże w wykreowaniu lepszej centralnej przestrzeni publicznej w Kochłowicach, gdzie chętnie spędzą czas także mieszkańcy dzielnic domkowych.

Nowe lasy (1,2)

W Kochłowicach obszarów leśnych jest sporo, można jednak doszukać się miejsc, które nadawałyby się do zalesienia. Zaznaczyłem te miejsca numerem 1. Wydaje się, że ciężko te obszary zagospodarować w bardziej użyteczny sposób, a zieleni nigdy za wiele.

Pod numerem 2 natomiast znajdziemy obszar Wzgórza Hugona (tzw. Hugoberg). Nie jest tajemnicą, że obszar leśny w tym rejonie jest bogaty we florę i faunę, ma też walor historyczny. Dlatego w celu zachowania przyrody oraz dziedzictwa kulturowego warto taki obszar otoczyć ochroną w postaci użytku ekologiczno-historycznego i uzupełnić jego użyteczność na przykład ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną.

Rekreacja i sport na łonie natury (3,4)

Dolina Kochłówki to obszar obecnie mocno zdegradowany i zapomniany. Daje on duże możliwości adaptacji. Warunkiem jest oczywiście oczyszczenie samej rzeki, ale jeśli to się uda, to zaadaptowanie dużej części doliny na cele rekreacji i wypoczynku wydaje się naturalnym kierunkiem. Obszar nr 3 może stać się dużym, naturalnym terenem rekreacji, sportu i wydarzeń kulturalnych. W obszarze nr 4, który obecnie jest głównie hałdą i nieużytkiem mógłby powstać kompleks sportowy, który zagospodarowuje duże tereny – na przykład pole golfowe. Dolina rzeki to też bardzo dobry teren do budowy ścieżki rowerowej łączącej Rudę Śląską z Chorzowem, a dalej Katowicami – podstawowym walorem takiej ścieżki jest to, że może mieć stosunkowo płaski przebieg, co jest bardzo istotne przy tranzycie rowerowym (analiza transportu metropolitalnego wskazała, że takich ścieżek tranzytowych wciąż brakuje w metropolii).

Park usługowo-technologiczny (5,6,7)

Jak powszechnie wiadomo obszar dawnego boiska „Rugby” należy do operatora logistycznego „Prologis”, natomiast teren dawnej KWK Śląsk to już w większości obecnie ruina. Atrakcyjna jest wizja powstania w tym rejonie parku przemysłowego, który mógłby pomieścić duże centrum logistyczne (5) oraz zakłady usługowe, a być może także przemysłowe (6). Prekursorem pożądanej aktywności w tym obszarze jest centrum banku Raiffeisen. Dodatkowo w rejonie autostrady A4 leży spory teren, który mógłby być atrakcyjny dla obsługi ruchu samochodowego (7).

Specjalna Strefa Ekonomiczna (8,9)

O wniosku dotyczącym powstania specjalnej strefy ekonomicznej w Kochłowicach było głośny jakiś czas temu. Czy ten scenariusz nie spłeni nie wiadomo, ale sam teren po KWK Nowy Wirek świetnie się nadaje na taką strefę. Szczególnie po powstaniu północnej obwodnicy Kochłowic tereny te staną się widoczne i pożądane przez inwestorów.

Centrum konferencyjno-hotelowe (10)

Przechadzając się wokół MOP zlokalizowanego przy autostradzie A4 można zauważyć, że nasza dzielnica nie ma żadnych korzyści ze zlokalizowania tego punktu obsługi podróżnych. Moim zdaniem w rejonie tego miejsca powinny powstawać obiekty usługowe, które uzupełnią ofertę punktu obsługi podróżnych, a dodatkowo pozytywnie wpłyną na działalność gospodarczą w Kochłowicach. Szczytem marzeń byłoby centrum hotelowo-konferencyjno-wypoczynkowe z przeznaczeniem głównie dla klientów biznesowych. Połączenie z Katowicami, Gliwicami oraz lotniskiem w Pyrzowicach jest bardzo dobre. Dodatkowo sąsiedztwo lasu daje ogromne możliwości spędzania czasu. Dotyczy to na przykład organizacji imprez integracyjnych. A to wszystko w samym centrum metropolii… Tanio, blisko, szybko.

Stacja narciarska i centrum off-roadowe „Nowy Wirek” (11)

To chyba najbardziej odważna propozycja. Rewitalizacja hałdy KWK Nowy Wirek w kierunku ośrodka narciarskiego. Chyba nie trzeba nic więcej tutaj opisywać. A na terenach przyległych i w sezonie letnim odpowiednie zabezpieczenie tras do terenowych sportów motorowych. Co Wy na to?

Linia kolejowa Gliwice-Katowice oraz centrum przesiadkowe (12)

Takie połączenie kolejowe może sporo zmienić. Zresztą jest ono w planach. Niestety jego uruchomienie wymaga budowy nowego przystanku kolejowego oraz infrastruktury przesiadkowej. Ale chyba warto. Wyobraź sobie – podjeżdżasz autem na parking pod dworcem, czekasz max. 10 minut, wsiadasz w pociąg i za 10 minut jesteś w centrum Katowic (albo Gliwic). Kuszące… Oczywiście będziesz mógł też wybrać jazdę autem i stanie w korku 30-40 minut…

Obwodnice Kochłowic (NOK i SOK)

Obwodnica północna (NOK) to temat zaklepany. Teraz trzeba tylko poczekać na realizację.

O obwodnicy południowej (SOK) jeszcze nikt nie mówi, ale osoby wyjeżdżające rano w kierunku Katowic wiedzą o co chodzi. Już dziś na rogatkach Kochłowic trzeba odstać w korku kilka minut. Przy okazji cały ruch z osiedli przy ul. Piłsudskiego idzie przez rynek. To przestanie działać, gdy wybuduje się jeszcze więcej domów. Warto już teraz pomyśleć o obwodnicy, która włączy się w A4 w rejonie zjazdu „Batory”. Jeszcze lepiej, jeśli wystartuje nie od ul. Piłsudskiego, a od ul. Kłodnickiej – wtedy przekierujemy cały ruch z Halemby, a rynek stanie się atrakcyjnym miejscem do zamieszkania.

Jak wjechać na A4?

Jeszcze jedna ciekawa alternatywa. Zjazdy/wjazdy na autostradę z ul. Piłsudskiego i Kłodnickiej. Czyż nie byłoby to niewyobrażalne ułatwienie dla setek osób korzystających codziennie z A4?

Obszar Warowny „Śląsk” (OWŚ)

Nasze bunkry to perełka. Ostatnim długofalowym marzeniem jest połączenie wszystkich bunkrów Obszaru Warownego „Śląsk” ścieżką dydaktyczną. Niektóre bunkry można zaadaptować na izby muzealne, czy po prostu punkty handlowo-usługowe. Jeśli udałoby się pokazać te obiekty w sposób całościowy, poprzez ścieżkę pieszo-rowerową, która przechodziłaby obok dziesiątek takich bunkrów, to stałyby się one wyjątkowym świadectwem historii i godnym zachowaniem naszego dziedzictwa.

Szczerze liczę na to, że ten artykuł zaszczepi w głowach mieszkańców i decydentów myśl o długofalowej strategii dla Kochłowic. Zapraszam do komentowania i dyskusji.

Autor wpisu: AdŁ

Oceń wpis: BeznadziejnySłabyPrzeciętnyDobryRewelacyjny (ilość ocen: 4, średnia ocena: 4,00 z 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.