Budżet obywatelski 2019 – na co głosować?

20 lipca zostały opublikowane wyniki weryfikacji projektów budżetu obywatelskiego na rok 2019 dla Rudy Śląskiej. Pozostawię bez komentarza to, że z 60 zgłoszonych projektów weryfikację przeszło zaledwie 25. Całą resztę wraz z pracą włożoną w przygotowanie wniosku wyrzucono do kosza. Kilka szczegółowych komentarzy przedstawiłem już wcześniej we wpisie Po co nam budżet obywatelski?

Jednak pomimo wszystkich wad całego procesu zachęcam do udziału w głosowaniu. Tym bardziej, że jest to możliwe za pośrednictwem internetu. Wszystkie informacje o budżecie obywatelskim są dostępne na stronie rudaslaska.budzet-obywatelski.org. Na tej stronie należy zarejestrować się, aby mieć możliwość głosowania internetowego oraz można zapoznać się ze szczegółami zgłoszonych projektów. Natomiast, aby ułatwić zorientowanie się w temacie i zaoszczędzić Wasz czas poniżej zawarłem najistotniejsze informacje o projektach, które są istotne dla mieszkańców Kochłowic. Pomijam tutaj projekty odrzucone i te, które nie dotyczą naszej dzielnicy i jej mieszkańców – o tych można poczytać na wspomnianej stronie.

Zasady głosowania

Głosowanie nad projektami odbędzie się w dniach od 3 do 14 września 2018. Głosować może każdy pełnoletni mieszkaniec Rudy Śląskiej. Głos w formie tradycyjnej będzie można oddać w wyznaczonych punktach (głównie będą to biblioteki i UM) po okazaniu dowodu tożsamości i wpisaniu się na listę. Głosowanie internetowe wymaga rejestracji poprzez podanie imienia, nazwiska, nr PESEL, nazwiska rodowego matki oraz nr telefonu i wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Każdy mieszkaniec może oddać 1 głos na projekt ogólnomiejski i 1 głos na projekt lokalny.

Projekty ogólnomiejskie

Są to projekty, które w założeniu mają służyć wszystkim mieszkańcom miasta. W tym roku pod głosowanie poddane będą tylko dwa takie projekty:

9. Bezpieczne przejścia dla pieszych w Rudzie Śląskiej – migające „kocie oczka” w każdej dzielnicy, koszt 1300000 zł

Projekt zakłada realizację punktowych elementów odblaskowych aktywnych przy dodatkowym udziale czujników ruchu przy min. 35 przejściach dla pieszych (po 3 w każdej dzielnicy, a w dużych dzielnicach: Halemba, Kochłowice po 4). Pulsacyjne „kocie oczy” zaopatrzone w diody LED będą migały ostrzegając o zbliżaniu się do przejścia dla pieszych. Dodatkowo zamontowany czujnik ruchu reagujący na zbliżającego się pieszego lub rowerzystę uruchomi zwiększoną częstotliwość pulsowania (migania) diod LED. Dzięki realizacji zadania piesi i rowerzyści będą mieli zwiększone szanse na bezpieczne korzystanie z przejścia po pasach a kierowcy zwiększą czujność i zwolnią przed pasami dla pieszych.

38. Tężnia solankowa ogólnodostępna – zdrowie dla każdego, koszt 950000 zł

Projekt przewiduje budowę tężni solankowej zadaszonej na terenie strefy rekreacji rodzinnej na osiedlu Bykowina. Ponadto jest on usytuowany bardzo blisko Gródka Średniowiecznego, co dodatkowo zwiększy atrakcyjność obu tych miejsc. W ramach projektu przewiduje się też wykonanie dodatkowych prac poprawiających funkcjonalność tego miejsca i dostępność dla inwalidów i osób z wózkami dziecięcymi. Ponieważ tężnia solankowa będzie otwarta przez 24 h będą mogli korzystać z niej wszyscy mieszkańcy Rudy Śląskiej, zarówno dzieci jak i dorośli.

Projekty lokalne

Są to projekty, które adresują potrzeby społeczności pojedynczej dzielnicy. W Kochłowicach weryfikację przeszły trzy projekty:

7. Budowa boiska do siatkówki przy Szkole Podstawowej nr 21 im. Biskupa Wilhelma Pluty w Rudzie Śląskiej, koszt 200000 zł

Na terenie obecnego boiska ma nastąpić modernizacja istniejącej infrastruktury. Ma powstać obiekt sportowy przeznaczony do uprawiania wielu dyscyplin sportowych. Niewątpliwym atutem jest skoncentrowanie wielofunkcyjnego kompleksu do gier zespołowych. Powstać ma boisko do siatkówki, badmintona. Nawierzchnia polipropylenowa.

10. Festyn Rodzinny, koszt 12000 zł

Projekt będzie polegał na zorganizowaniu festynu dla dzieci ich rodzin oraz mieszkańców z terenu dzielnicy Kochłowice przy udziale Miejskiego Przedszkola Nr 32 oraz Urzędu Miasta Ruda Śląska. Program imprezy przewiduje organizację zabaw, konkursów rodzinnych oraz zabaw sportowych na świeżym powietrzu mających na celu integrację i zacieśnienie więzi z domem rodzinnym, środowiskiem lokalnym. Występy dzieci z przedszkola, młodzieży z pobliskich szkół oraz osób zaangażowanych w życie publiczne mieszkańców.

57. Strefa aktywności „Mrówcza Górka”, koszt 200000 zł

Proponowana strefa aktywności jest dedykowana dla mieszkańców Kochłowic, choć nie tylko z uwagi na swoje położenie przy obwodowej trasie rowerowej miasta. Proponowana strefa aktywności oferuje różne formy kreatywnej zabawy, jakie dają urządzenia zaproponowane w projekcie. Dodatkowo jedno z urządzeń jest również dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Urządzenia szczególnie są dedykowane dla dzieci +7 lecz nie tylko. W dzielnicy Kochłowice nie ma żadnej strefy rekreacji dedykowanej dla dzieci starszych.
Atutem wnioskowanej lokalizacji jest sąsiedztwo parkingu. Obecnie dzieci i dorośli na różnorodny sposób wykorzystują go jako plac do gier, jazdy na rolkach, hulajnogach, rowerach i innych pojazdach.
Oprócz czterech urządzeń proponujemy kilka ławek oraz stojak na rowery. Całość  ze względów bezpieczeństwa proponujemy ogrodzić.
Teren częściowo będzie wyłożony bezpieczną nawierzchnią, pozostała część to teren trawiasty.

Zachęcam do udziału i głosowania na te projekty.

 

AdŁ

 

Oceń wpis: BeznadziejnySłabyPrzeciętnyDobryRewelacyjny (ilość ocen: 3, średnia ocena: 3,67 z 5)
Loading...

1 thought on “Budżet obywatelski 2019 – na co głosować?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.