Dlaczego płacimy tyle za śmieci?

Zainspirowany najnowszym wydaniem Wiadomości Rudzkich, w którym znalazłem krótką instrukcję segregacji odpadów w Naszym mieście, postanowiłem wspomóc trochę promowanie właściwego postępowania z odpadami. Jeśli zapytacie w czyim to jest interesie to odpowiedź nasuwa się sama. W interesie każdego jednego mieszkańca miasta. Moja rodzina płaci co miesiąc za obsługę odpadów 72,5 zł. Dużo? Moim zdaniem tak. Dlaczego tak dużo? Nasze władze dają prostą odpowiedź – segregacja u źródła, czyli ta, którą mają prowadzić mieszkańcy przy wyrzucaniu swoich śmieci do pojemników, działa słabo. Odpady i tak się posegregują (bo wg prawa muszą), ale zrobi to przedsiębiorstwo, które zajmuje się gospodarowaniem odpadami w naszym mieście. To kosztuje, a zapłacą za to mieszkańcy. I w ten sposób mamy stawkę 14,5 zł za osobę.

Co możemy zrobić, żeby płacić mniej?

LEPIEJ SEGREGOWAĆ! Wyrzucając jakiś śmieć sam mam często dylemat, w którym pojemniku powinien on się znaleźć. I sam też biję się w pierś, bo nie zawsze mój śmieć ląduje tam gdzie powinien i w takim stanie jak powinien. Zakładam, że to nie tylko moja słabość. Władze miasta Ruda Śląska swego czasu wydały ładną, kolorową instrukcję segregacji, którą chcę się z Wami podzielić. Całą ulotkę można pobrać w formacie PDF tutaj, a ja wstawiam kilka grafik właśnie z tej ulotki, które zawsze będzie można znaleźć na moje-kochłowice.pl wyszukując słowo „segregacja” lub po prostu „śmieci”.

Pamiętaj – za każdy razem, kiedy umieszczasz odpady we właściwym pojemniku, dajesz szansę na obniżenie stawki za odpady w mieście. A jeśli masz z tym problem – napisz w komentarzu.

Plastik, tworzywa sztuczne

Papier, tektura

Szkło

Odpady zmieszane

Biomasa, odpady kompostowalne

Odpady budowlane

Pozostałe odpady

Oceń wpis: BeznadziejnySłabyPrzeciętnyDobryRewelacyjny (ilość ocen: 1, średnia ocena: 1,00 z 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.